Jak na výběr kouče?
První krok, tedy rozhodnutí pustit se do spolupráce s koučem, už možná máte za sebou. Teď vás čeká neméně důležitý další krok – výběr toho „správného“ kouče. Kritérií, která byste měli zvážit, je hned několik.
K čemu kouče potřebujete?
To znamená, co s ním budete řešit? Osobní růst, profesní růst, problémy ohledně vedení lidí apod. Většina koučů má nějakou specializaci – oblast, které se věnují více než jiným.
Jaké má kouč vzdělání a trénink?
Profesionální kouč má za sebou konkrétní vzdělání (koučovací trénink) získané v akreditované škole či asociaci, jakou je například Mezinárodní federace koučů, která uděluje tituly ACC, PCC a MCC. Pokud kouč takovéto vzdělání a titul získal, víte, že prošel náročným tréninkem a odkoučoval už pěknou řádku hodin.
Kolik hodin praxe má?
Profesionální kouč si množství odkoučovaných hodin eviduje. Nebojte se na toto číslo zeptat, je rozdíl mezi tím, jestli kouč koučuje pět let a má za sebou 100 hodin, nebo jestli se koučinku věnuje roky 2 a odkoučoval již přes 1000 hodin.
Jak si s ním budete rozumět?
Využijte bezplatných úvodních konzultací, které kouči nabízí. S koučem se seznámíte, zjistíte, jestli „to“ mezi vámi funguje a jestli s ním budete schopni otevřeně mluvit i o velmi osobních věcech. Ke kouči musíte mít důvěru a „sednout si“ s ním.